Category: Knihy

Hála (Nálada roku 2021)

Burnett: „Právě tyhle názory světu moc nepomůžou.“

John Rambo: „Seru na svět.“

(Rambo: Do pekla a zpět, USA/Německo 2008)

 

Prolog

„Hm,“ zamručel Hála, když na nádraží vystoupil z vlaku. A odploužil se ulicemi domů.

 

Kapitola I.

 

1.

 

Ploužit ulicemi se Hála začal ve větší míře na podzim dvacátého roku, když ho výzkumný institut, v němž na zakázku klientů dumali o čemkoli, poslal v rámci opatření proti koronovírusu podruhé v tom roce na home office. V zimě pak jeho ploužení zesílilo – jako by na zádech nesl panel a za každou nohou táhnul tunovou kouli.

 

*

 

Po smrti své ženy trávil Hála volný čas očistnými vyčerpávajícími a sebezničujícími špacíry a fotografováním navštívených míst. Obvykle došel na nádraží a nasedl do vlaku, který právě někam odjížděl – jedno kam. A tam to valil krajem jako ti jeho oblíbení osamělí bezejmenní střelci spoléhající se výhradně sami na sebe.

„Já sem takovej domestikovanej hobo,“ vysvětloval.

Ale po každém takovém špacíru ho zaskočil smutek, který velmi rychle přešel ve stud a pocit prázdnoty. Obvykle to rozředil a zlomil mohutnou porcí piv.

Continue reading

Proč nemám rád svátky a jiné dny

Můžete začít na Eigeru, ale počítejte s tím, že skončíte v Pekle. Pokud byste začali v Pekle, můžete propadnout iluzi, že Eiger se dá zdolat. Můžete cokoli. Stejně ale nakonec skončíte v Pekle… Začal bych Eigerem. Člověk pak aspoň ví, do čeho jde.

Kniha s podtitulem Severní stěnou Eigeru je druhou částí dvojknihy a volně navazuje na první díl s názvem Zase o kus blíž Peklu. Hlavní hrdina, autorovo alter ego, se tentokrát rozhodl usilovat o kolegyni Inge. Podaří se mu ji přesvědčit, že on je pro jiný než pracovní vztah ten pravý?

http://www.jine-knihy.cz/kniha/proc-nemam-rad-svatky-a-jine-dny

 

Zase o kus blíž Peklu

Zase o kus blíž Peklu je příběh z dnešních dnů. O lásce, touze, naději, radosti… O tom, že jsou předem odsouzeny k neúspěchu… A současně je to příběh o strachu ze smrti a snaze ho překonat tím, že se člověk se smrtí sblíží… Podlézá jí… A také je to příběh o nervozitě pramenící z čekání na to, až ta neodvratná jistota přijde… Jak to čekání vyplnit?

Podtitul knihy Leporelo o Smrti. A trochu o fotbalu. spojuje zdánlivě nemožné, ale slibuje čtení plné příměrů a podobenství. Tím hlavním, čemu se autor v novele poskládané z volně plynoucích úvah věnuje, je život, ale zejména Smrt, která ho obklopuje, a také láska, v níž (řečeno fotbalovou terminologií) prohrává vysokým skóre.

http://www.jine-knihy.cz/kniha/zase-o-kus-bliz-peklu

 

Japonská zahrada … a taky soutěž

Podle některých názorů japonská zahrada hladí svojí spořádaností a dokonalostí, ale zároveň děsí tím, co se může skrývat pod povrchem. A duše našeho hlavního hrdiny je právě takovou japonskou zahradou. Je vůbec dobře nahlížet pod povrch? 

http://www.freetimepublishing.cz/kniha/japonska-zahrada

 

© 2023 Sobegh

Theme by Anders NorenUp ↑