Za zdmi pražských malostranských paláců, v nichž sídlí Poslanecká sněmovna, se dějí různé věci… a tak je nový předseda Sněmovny zvolen do funkce s úkolem splnit „zadání“… nebrání se tomu… ale chce to udělat tak, aby se umazal co nejméně… Nejenom o tom je tento příběh, který se odehrává v autentickém prostředí české Sněmovny, jež autor poznal jako mnohaletý novinář a poté sněmovní úředník. Příběh s rysy thrilleru je fiktivní, obohacují ho ale autorovy osobní, novinářské a úřednické vzpomínky a postřehy.
Stárnoucí vdovec Hála se ztrácí ve světě rychlých technologických a kulturně-společenských změn. Překvapivě ale zjišťuje, že mnohé z nich už v životě prožil – jen se jinak jmenovaly. To v jeho očích zvyšuje šanci přežít i současnost – otázkou ovšem je, zda to má smysl. V pořadí čtvrtá autorova kniha je opět plná tragiky, humoru, fatalismu, skepse, ironie, sarkasmu a jadrného slovníku. Starším čtenářům může posloužit jako antidepresivum, pro mladší je varováním, co je v budoucnu čeká a nemine.
Můžete začít na Eigeru, ale počítejte s tím, že skončíte v Pekle. Pokud byste začali v Pekle, můžete propadnout iluzi, že Eiger se dá zdolat. Můžete cokoli. Stejně ale nakonec skončíte v Pekle… Začal bych Eigerem. Člověk pak aspoň ví, do čeho jde.
Kniha s podtitulem Severní stěnou Eigeru je druhou částí dvojknihy a volně navazuje na první díl s názvem Zase o kus blíž Peklu. Hlavní hrdina, autorovo alter ego, se tentokrát rozhodl usilovat o kolegyni Inge. Podaří se mu ji přesvědčit, že on je pro jiný než pracovní vztah ten pravý?
Zase o kus blíž Peklu je příběh z dnešních dnů. O lásce, touze, naději, radosti… O tom, že jsou předem odsouzeny k neúspěchu… A současně je to příběh o strachu ze smrti a snaze ho překonat tím, že se člověk se smrtí sblíží… Podlézá jí… A také je to příběh o nervozitě pramenící z čekání na to, až ta neodvratná jistota přijde… Jak to čekání vyplnit?
Podtitul knihy Leporelo o Smrti. A trochu o fotbalu. spojuje zdánlivě nemožné, ale slibuje čtení plné příměrů a podobenství. Tím hlavním, čemu se autor v novele poskládané z volně plynoucích úvah věnuje, je život, ale zejména Smrt, která ho obklopuje, a také láska, v níž (řečeno fotbalovou terminologií) prohrává vysokým skóre.
Podle některých názorů japonská zahrada hladí svojí spořádaností a dokonalostí, ale zároveň děsí tím, co se může skrývat pod povrchem. A duše našeho hlavního hrdiny je právě takovou japonskou zahradou. Je vůbec dobře nahlížet pod povrch?
Nejnovější komentáře